Kent – Kültür

Depremin 2. Gününden itibaren organize olan koordinasyon merkezlerimiz, ilk haftalarda akut ihtiyaçlara çözümler yaratırken bir yandan da görünür olmayan ama insanlar için elzem olan ihtiyaçlara da yöneldi. Bu çalışmalardan kent ve kültür komisyonumuz da çalışmalarına başladı.

6 Şubat sonrası yıkımın yarattığı acılara direnmek, yeniden dirilmek, tekrardan geçmişte ki gibi birlikteliğimizi canlandırmak için kadim kültürümüzden güç aldık.

  • Depremin 40. gününde ve diğer aylarında geleneklerimize, ritüellerimize uygun olarak bahurumuzla ve rihenimizle, bulgurumuzla depremde yitirdiğimiz canlarımızın, anılarımızın, sokaklarımızın yasını birlikte tuttuk. İsyanımızı, öfkemizi ve taleplerimizi birlikte haykırdık ve ‘Sevgiden Tuğlalarla Yeniden Kuracağız Bu Kenti’ dedik. 
  • İpek böcekçiliği geleneksel olarak çok eski zamanlardan bu yana Arap Alevilerinin zanaatlarından biridir. İpek böceklerinin beslendiği dut yaprakları için bereketli bir yıl temennisi her yıl 14 Mart’ta (rumi evvel edar) yapılan Haririt Adar bayramını bu yıl enkazlar arasında karşıladık. Yüzlerce yıllık kültürümüzü sürdürerek Samandağ, Defne ve Antakya’da ki koordinasyon merkezlerimizde muhallebi yapılarak bu bayramı halkımızla birlikte geçirdik.
  • Depremin ardından gelen ilk bayramı büyük bir hüzünle karşıladık. Bu hüzün ve burukluğu bir nebze azaltmak için ‘bu bayram dayanışma ve yardımlaşma bayramı olsun ‘dedik ve bu çağırımızı tüm Türkiye’ye yaydık. Çağrımıza birçok duyarlı insan ses oldu. Gelen gönüllüler ile bayramı mahallelerde ve çadırlarda halklarımızla birlikte geçirdik. 
  • 6 Mayıs’ta, depremin 90. Gününde Hıdırellez’in umuduyla denizleri buluşturmak için Samandağ’ da Mersin’ de, Adana’da, Artvin’de Deprem Dayanışma gönüllüleri ile buluştuk. Yitirdiklerimizin yasını hep birlikte tutarken; baharın, doğanın uyanışına tanıklık ederek Hıdır ve İlyas’ın gücü ile ateşlerimizi yakıp dileklerimizi bu yıl kentlerimiz için tuttuk.
  • Çok dinli ve çok kimlikli kadim kentimiz Hatay’ın 5 bin yıllık geleneği olan ve ortak tarihimizin sembolü olan, bu yıl 23.sü düzenlenen Evvel Temmuz bayramında bir araya geldik. Toprakların en bereketli kabul edildiği temmuz ayında umudu çoğaltmak, yaşamı yeniden yeşertmek için festivalin yapılması için emeğimiz, gücümüz ve dayanışmamız ile katkı sunduk.